Read Comments

Krótka historia piżamy

Czy wiesz, że piżama początkowo wcale nie była ubiorem przeznaczonym do spania? Skąd pochodzi ten strój i kiedy stał się typowo nocny? Co działo się nim piżamy zaczął oferować niejeden popularny sklep internetowy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym nowym wpisie. Zapraszamy Cię do czytania!

Piżama – męski strój dzienny

By poznać zastosowanie piżamy przed siedemnastym wiekiem (kiedy to strój ten przywędrował do Europy), trzeba przenieść się do Indii. To tam początkowo noszono piżamy. Należy jednak pamiętać, że nie były to wówczas ubrania nocne. W tamtych czasach piżama była strojem dziennym, noszonym wyłącznie przez mężczyzn. Charakteryzował ją luźny krój, a wykonana była między innymi z bawełny lub jedwabiu. Taki ubiór doskonale pasował do upalnego klimatu Indii. Piżama składała się ze swobodnie uszytych spodni oraz dłuższej bluzki, często rozpinanej.

Europejskie zainteresowanie piżamami

Europejczycy nie od razu pokochali to, co dziś uznaje się za fajne piżamy do spania. Pierwsi zaczęli je nosić Portugalczycy i Anglicy, którzy chodzili w nich w ciągu dnia, gdy przebywali w Indiach. Cenili sobie przewiewność tych strojów. Dzięki wymianie handlowej zwyczaj noszenia piżam stopniowo rozpowszechnił się również w Europie. Piżama stała się jednak strojem do spania dopiero w dwudziestym wieku. Początkowo nosili ją mężczyźni, nieco później fajne piżamy zyskały również kobiece uznanie.

Kobieca piżama wyjściowa

W latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku znana projektantka Coco Chanel wylansowała modę na noszenie piżamy jako letniego stroju na plażę. Część kobiet traktowało ten element garderoby także jako stylizację wieczorową, szczególnie, że niektóre piżamy były elegancko zdobione, wykonane ze szlachetnych, wzorzystych materiałów. Podczas II Wojny Światowej kobiety zaczęły częściej nosić piżamy do snu.

Fajne piżamy do spania – czasy obecne

Dzisiaj piżamy jako nocny strój sprzedaje co piąty czy co szósty duży sklep internetowy. Każdy traktuje je jako element typowo nocnej garderoby. Wygląd tego produktu też ulegał różnym zmianom i obecnie górna część tego stroju wcale nie musi być rozpinania, a spodnie niekoniecznie są luźne.

Tags: ,
Categories a to historia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *