Read Comments

Jak powstał biustonosz?

Początki okrywania i przytrzymywania piersi, za pomocą specjalnie do tego przeznaczonego materiału, sięgają starożytności. Pierwszy prawdziwy stanik nie jest jednak aż tak stary. Jaka jest historia biustonoszy i kto przyczynił się do ich powstania w obecnej formie? Dowiesz się tego z naszego wpisu.

Starożytne odpowiedniki staników

Pierwsze formy staników powstały w Starożytnej Grecji. Wiązało się to z uprawianiem sportów, ponieważ kobiety skarżyły się na silne dolegliwości bólowe w czasie aktywności fizycznej. Oczywiście, nie w każdym mieście panie mogły brać udział w sportowych zajęciach, ale tam, gdzie było to dozwolone, wymyślono rozwiązanie, które miało podtrzymać biust. Kształtem przypominało ono opaskę. Istniały tego typu elementy garderoby zakładane zarówno pod ubranie, jak i na wierzch. Dzięki nim kobiety mogły swobodniej uczestniczyć w sportowych rozgrywkach. Jak to mówią, potrzeba matką wynalazku.

Ważne znaleziska

Okazuje się, że ubrania bardziej zbliżone do tych, które znamy dzisiaj, były znane już co najmniej w piętnastym wieku. Na zamku, w Tyrolu odkryto biustonosze wykonane z lnu. Nie wszystkie przypominały staniki, których używa się dzisiaj, ale część z nich była podobna. Nie wiadomo jednak, kto je wymyślił.

Patent na biustonosz

Kolejnym kamieniem milowym w historii stanika jest rok 1889. Wówczas to pewna Francuzka, Herminie Cadolle stworzyła wyjątkową, jak na tamte czasy, dwuczęściową bieliznę dla kobiet. Górna część tego wynalazku podtrzymywała piersi za pomocą ramiączek, dolna zaś miała postać gorsetu. Szybko jednak okazało się, że jest dużo chętnych nabywców na sam górny element tego stroju. Kobiety chciały podtrzymywacza biustu, więc w 1905 roku był on już sprzedawany osobno. Po Cadolle stanikami zainteresowała się Mary Phelps Jacob, która stworzyła pierwszy odpowiednik nowoczesnego biustonosza, a następnie w 1910 roku go opatentowała.

Biustonosze do wyboru do koloru

Po opisanych tutaj zdarzeniach miały, oczywiście, miejsce kolejne, które spowodowały zmiany w sposobie szycia biustonoszy i ich upowszechnieniu. Dzisiaj każda kobieta może swobodnie wybierać pomiędzy różnymi typami staników. Ustalono także specjalną rozmiarówkę, dzięki czemu kobiecie łatwiej jest dopasować odpowiedni biustonosz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *